Ezt a kérdést teszi fel a napokban mindenki, akinek „furgon” jellegű autója van.

2003-ban időt nem kímélve próbáltuk kideríteni, mely autók minősülnek személygépkocsinak, illetve melyek után lehet vagy nem lehet az áfa levonással a továbbiakban is élni. §-tól függetlenül nem vonható le: a) a motorbenzint (vtsz.

Az új adószabályok szerint most az a kérdés merül fel: vajon kell, vagy nem kell ezen autók után cégautóadót fizetni? § 45.) pontja értelmében “Személygépkocsi: négy, illetve három gumiabroncskerékkel felszerelt olyan gépjármű, amely a vezetővel együtt legfeljebb nyolc felnőtt személy szállítására alkalmas, azzal, hogy ide tartozik a benzinüzemű, a dízelüzemű, az elektromos üzemű, a gázüzemű személygépkocsi, a versenyautó, az önjáró lakóautó. 2710 11 41, 2710 11 45, 2710 11 49, 2710 11 59) terhelő előzetesen felszámított adó; b) az a) pontban nem említett egyéb üzemanyagot terhelő előzetesen felszámított adó, feltéve, hogy az személygépkocsi (vtsz.

A válaszhoz három törvényhelyet is vizsgálni kell: Az Szja. Személygépkocsinak minősül továbbá az a vegyes használatú, megengedett együttes tömegű, olyan gépjármű (nagy rakodóterű személygépkocsi), amelynek rakodótere gyárilag kialakítva kettőnél több utas szállítására alkalmas, de kézzel egyszerűen oldható ülésrögzítése révén a felhasználás szerinti terhek szállítására bármikor átalakítható a válaszfal mögötti rakodótér, ideértve azt az esetet is, ha az ülés eltávolítására visszafordíthatatlan műszaki átalakítással került sor. 8703) üzemeltetéséhez szükséges; c) az a) és b) pontban nem említett egyéb terméket terhelő előzetesen felszámított adó, feltéve, hogy az személygépkocsi üzemeltetéséhez, fenntartásához szükséges; d) a személygépkocsit terhelő előzetesen felszámított adó; 2003-tól tehát külön kell értelmezni az szja törvényben és az áfa törvényben a személygépkocsi fogalmát.

Míg az áfa törvény a vámtarifaszám alapján sorolja be a gépjárműveket a személygépkocsi fogalmába, addig az szja törvény egy saját (valljuk meg, elég nehezen értelmezhető) fogalmat alkot.

Az úgynevezett vegyes használatú (személyszállításra és teherszállításra is alkalmas) gépjárművek esetében tovább kell vizsgálni, hogy együttes össztömege a 2500 kg-ot meghaladja-e és­ a rakodótér átalakítás után alkalmas lehet-e személyszállításra.

Ha e két feltétel együttesen teljesül, akkor ezen vegyes használatú gépjárművek is személygépkocsinak tekintethetők Számos típus együttes össztömege meghaladja a 2500 kg-ot, vtsz száma viszont 8703, azaz a beszerzés és a gázolaj áfája nem vonható le, annak ellenére, hogy az szja törvény szerint nem minősül személygépkocsinak.